Picture1

Καλώς ήλθατε στο νέο δικτυακό ιστότοπο του 2ου Δημοτικού Σχολείου Αναβύσσου!

Όραμα της εκπαιδευτικής μας κοινότητας είναι η δημιουργία ενός σχολείου όπου θεμέλιος λίθος θα αποτελεί η πνευματική και ολόπλευρη ανάπτυξη του μαθητή.

Το σχολείο μας σαν αναπόσπαστο κύτταρο της κοινωνίας, δίνει ιδιαίτερη έμφαση στη συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων φορέων στηρίζοντας και προάγοντας την αμφίδρομη επικοινωνία μεταξύ Δασκάλων, Μαθητών και Γονέων. Οι συλλογικές δράσεις της σχολικής μας μονάδας από το 2013 έως το 2017, συνέβαλαν καθοριστικά ώστε το σχολείο μας να χαρακτηριστεί ως Αειφόρο και να του απονεμηθεί η σημαία του Αειφόρου Ελληνικού Σχολείου.

Στόχος μας είναι ένα σχολείο δημιουργίας και διάχυσης της γνώσης, που ενδυναμώνουν το μαθητή και τον καθιστούν ικανό να γίνει ο μελλοντικός ενεργός πολίτης με κριτική και δημιουργική σκέψη.

ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΡΘΡΑ

Στοιχεία Επικοινωνίας με το 1ο ΚΕΔΑΣΥ

Διαδικασία Εισαγωγής  μαθητών σε Πρότυπα, Πειραματικά ή Εκκλησιαστικά Σχολεία

Αγαπητοί γονείς,

Στην κατηγορία Ανακοινώσεις για το σχολικό έτος 22-23 μπορείτε να ενημερωθείτε για τη διαδικασία εισαγωγής των μαθητών στα Πειραματικά, Πρότυπα και Εκκλησιαστικά Σχολεία και να βρείτε επισυναπτόμενα όλα τα απαραίτητα αρχεία.

2ο ΔΗΜ.ΣΧ.ΑΝΑΒΥΣΣΟΥ ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ, 13/02/2023

Εγγραφή μαθητών στην Α’ τάξη του Σχολείου

Αγαπητοί γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι οι εγγραφές για την Α τάξη του Δημοτικού Σχολείου ξεκινούν από την 1η Μαρτίου έως τις 20 Μαρτίου 2023 σύμφωνα με τον Ν.4777/17-2-2021 (ΦΕΚ 25 Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται καθημερινά από τις 8:30 έως τις 11:00 π.μ.
Στην πρώτη τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου του 2017 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2017.
Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:
Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
Το Ατομικό Δελτίο Υγείας (ΑΔΥΜ) του μαθητή/τριας, το οποίο θα παραλάβετε από τη σχολική μονάδα ή μπορείτε να το εκτυπώσετε από την ιστοσελίδα του σχολείου.
Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου που θα σας εκδώσει το Νηπιαγωγείο.
Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και Διευρυμένο, κατόπιν σχετικής αίτησης-δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων τους (δίνεται από το σχολείο). Δεκτές γίνονται όλες ανεξαιρέτως οι αιτήσεις των γονέων/κηδεμόνων για φοίτηση των μαθητών/τριών στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, χωρίς προϋποθέσεις.
Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες, οι γονείς και κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής. Αιτήσεις εγγραφής δύνανται να υποβάλλουν και γονείς ή κηδεμόνες που διαμένουν εκτός σχολικής περιφέρειας, εφόσον στο σχολείο φοιτούν ήδη αδέλφια του προς εγγραφή μαθητή.

Κλειδοπούλου Ευτυχία