Ανακοίνωση για Πρώτη Εγγραφή

Εγγραφή μαθητών στην Α’ τάξη του Σχολείου

Για την καλύτερη κι έγκαιρη ενημέρωσή σας για τη διαδικασία εγγραφής των παιδιών σας στο Δημοτικό Σχολείο, σας γνωρίζουμε τα παρακάτω:

Στην πρώτη τάξη εγγράφονται υποχρεωτικά όσοι μαθητές γεννήθηκαν από την 1η Ιανουαρίου μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2012. Οι εγγραφές θα πραγματοποιούνται από τις 2 Μαΐου έως τις 18 Μαΐου, καθημερινά από τις 13:20 έως τις 14:00 και Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη από τις 08:30 έως τις 9:30 π.μ.

Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται:

1. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή/τριας, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  2. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο φαίνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή/τριας, το οποίο θα παραλάβετε από τη σχολική μονάδα και θα το επιστρέψετε συμπληρωμένο από τον παιδίατρο μέχρι 20/09/2018
  4. Βεβαίωση Παρακολούθησης Νηπιαγωγείου.
  • Επειδή η Βεβαίωση Παρακολούθησης του Νηπιαγωγείου εκδίδεται στις 15/06/2018 από το Νηπιαγωγείο, θα προσκομίσετε στο σχολείο Βεβαίωση Φοίτησης που θα σας εκδώσει το Νηπιαγωγείο.

Όσοι γονείς επιθυμούν να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα του Σχολείου θα πρέπει να προσκομίσουν Βεβαίωση εργασίας και οι δύο γονείς ή κάρτα ανεργίας.

Δεν γίνεται καμία εγγραφή μαθητή εάν δεν έχει τη νόμιμη ηλικία.

Οι αλλοδαποί μαθητές εγγράφονται στην Α’ τάξη προσκομίζοντας πιστοποιητικό γέννησης επίσημα μεταφρασμένο, χωρίς τη δέσμευση της ημερομηνίας έκδοσης, καθώς και όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά.

Είμαστε στη διάθεσή σας για κάθε πληροφορία και συνεργασία.