Εκπαιδευτική δράση Erasmus+ σχολικός εκφοβισμός -bullying (Γ΄2)

Στο πλαίσιο του προγράμματος Erasmus+ οι μαθητές του τμήματος Γ΄2 παρακολούθησαν παρουσίαση σχετικά με το τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός και το  bullying.

Μέσα στη τάξη είδαμε ορισμένες εικόνες σχετικά με το τι είναι ο σχολικός εκφοβισμός. Αναρωτηθήκαμε αν οι εικόνες αυτές είναι οικείες στη σχολική ζωή, στο διάλειμμα κλπ. Στη συνέχεια μιλήσαμε για τα συναισθήματα μας, πόσα και ποια είναι, τη διαχείριση του θυμού, πως ξεσπάμε τον θυμό μας, αλλά και εργαλεία για καλύτερη διαχείρισή του. Το κάθε παιδί έγραψε σε ένα χαρτάκι σκληρές λέξεις και φράσεις που έχει ακούσει και τον έχουν πληγώσει και συζητήσαμε σχετικά με αυτό στη τάξη. Διαβάσαμε το παραμύθι «Ο ξιφίας» και δώσαμε συμβουλές γραπτώς στον ήρωα για το πως ν’ αντιμετωπίσει τις δυσκολίες που αντιμετώπιζε σχετικά με το bullying.