Προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων

Τα προγράμματα Σχολικών Δραστηριοτήτων, Αγωγής Υγείας, Πολιτιστικών και Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, στοχεύουν στην ανάπτυξη γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων και ικανοτήτων των μαθητών, μέσα από διαθεματικές και δημιουργικές δραστηριότητες. Παράλληλα, οι μαθητές, μελετώντας και διερευνώντας επίκαιρα θέματα με βιωματικό και συμμετοχικό τρόπο, εξασκούνται σε μεθόδους κριτικής, ανάλυσης, σύνθεσης, διερεύνησης, οργάνωσης και παρουσίασης μιας εργασίας.

Μέσα από την υλοποίηση των Καινοτόμων Προγραμμάτων δίνεται η δυνατότητα στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας να έρθουν σε επαφή και να προβούν σε ανταλλαγή ιδεών και καλών πρακτικών με εκπαιδευτικούς άλλων σχολικών μονάδων σε εθνικό ή και ευρωπαϊκό επίπεδο καθώς και με ποικίλους φορείς, όπως με τον Δήμο, την Περιφέρεια, τα Εθνική ή Διεθνή Θεματικά Δίκτυα, τις Υπευθύνους Καινοτόμων Προγραμμάτων της Δ/νσης ΠΕ Ανατολικής Αττικής κ.α, καθιστώντας το σχολείο μας ανοιχτό στην κοινωνία.

Στο πλαίσιο αυτό, το σχολείο μας συμμετέχει με δράσεις στο Διεθνές Θεματικό Δίκτυο των Οικολογικών Σχολείων και στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning.

Για το σχ. έτος 2016-2017, οι εκπαιδευτικοί σε συνεργασία με τους μαθητές των τάξεων, θα υλοποιήσουν τα παρακάτω καινοτόμα προγράμματα:

Α. ΑΓΩΓΗ ΥΓΕΙΑΣ

1. Θέμα: Μαθαίνω να τρώω υγιεινά

Τμήμα: Α1

Υπεύθυνοι Εκπαιδευτικοί : Παπαευαγγέλου Δέσποινα, Αρκομάνη Αμαλία

2.Θέμα: Τρέφομαι Σωστά

Τμήμα: Α2

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βυζάντη Αγγελική-Αρκομάνη Αμαλία

3. Θέμα: Χαίρομαι με τη χαρά σου και λυπάμαι όταν πονάς

Τμήμα: Δ2

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Αρκομάνη Αμαλία

Β. ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΑ

1. Θέμα: Ταξίδι στη μυθολογία

Τάξη: Β1 και Β2

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μάμαλη Δήμητρα και Γαλάνη Δήμητρα

Συντονίστρια: Γαλάνη Δήμητρα

2. Θέμα: Παραδοσιακά Παιχνίδια της Ελλάδος

Τμήμα: Α2

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Βυζάντη Αγγελική, Αρκομάνη Αμαλία

Συντονίστρια: Βυζάντη Αγγελική

3. Θέμα: Λογοτεχνία, «Αν έχεις έναν κήπο και μια βιβλιοθήκη, έχεις όλα όσα σου χρειάζονται»

Τμήμα: Γ1

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Μεντζελοπούλου Αγγελική

4. Θέμα: Ιστορία, εργαστήρι Ιστορίας, ιστορικά παιχνίδια

Τμήμα: Γ2

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Κωνσταντινίδου-Γεωργίου Αντιγόνη

5. Θέμα: Γνωρίζοντας την Ελλάδα

Τμήμα: Γ2

Υπεύθυνος εκπαιδευτικός: Κωνστανινίδου-Γεωργίου Αντιγόνη

Γ. ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΑ

1. Θέμα: Ανακυκλώνω και δημιουργώ

Τάξεις: Δ1-Ε1

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Παπαβραμίδου Μαρία - Λεοντίου Θεόδωρος - Κλειδοπούλου Ευτυχία

Συντονιστής: Λεοντίου Θεόδωρος

Η Ρομποτή Σπυριδούλα και η Παπαευαγγέλου Δέσποινα θα υλοποιήσουν έργο eTwinnig.